FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie Karmelitańska cela 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Przez pustynię

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Karmelitańska cela Strona Główna -> Kącik Karmelitański

Małgorzata
Apostoł



Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 130
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Pią 13:23, 15 Gru 2006    Temat postu: Przez pustynię
 
Przez pustynię
Nikogo nie omijają trudności. Mają one różne natężenie i wymiar. Czasami ktoś mówi, że ma "doła" lub popadł w depresję. W życiu duchowym, w odniesieniu do takich sytuacji można zastosować określenie - pustyni, choć termin ten ma o wiele szersze znaczenie. Dużo na temat pustyni pisali święci, np. św. Jan od Krzyża, czy św. Teresa z Avila.
Pustynia pojawia się w Piśmie Świętym wielokrotnie. Bóg objawia się Mojżeszowi na pustyni w krzaku gorejącym. Później Mojżesz właśnie przez pustynię prowadzi naród wybrany do Ziemi Obiecanej. Uciekając na pustynię ratując swoje życie Eliasz gdzie po 40 dniach i 40 nocach objawia mu się Bóg. W Nowym Testamencie pustynia występuje m. in. jako miejsce, gdzie Jezus przebywając w Duchu Świętym był kuszony przez diabła.
Pustynia jest przede wszystkim miejscem szczególnego spotkania człowieka z Bogiem.
Czas pustyni sprzyja jednoznacznemu określeniu mojego stosunku do Pana Boga. ks. Tadeusz Dejczer w książce pt. "Rozważania o wierze" pisze: "Pustynia to miejsce próby, miejsce, w którym dokonuje się polaryzacja postaw". Jest, więc szansą wyjścia ku całkowitemu zawierzeniu Bogu i odrzuceniu postawy bycia letnim.
Pustynia może być związana również z ku-szeniem i walką duchową. Na pewno jest czasem doświadczania ogromu Bożego miłosierdzia ii miłości, która jest potężniejsza niż grzech.
Można by zapytać, co powoduje w nas doświadczenie pustyni? Jednym z jego efektów jest to, że musimy się zatrzymać. Stajemy w sytuacji, w której wydaje się nam, ze cały świat zwolnił. Wszystko uległo powolnemu zastygnięciu razem z nami. Zostajemy tylko my i Bóg. Cała reszta schodzi na dalszy plan. Ciężkie doświadczenia stają się w ten sposób szczególną łaską Boga, który chce nam coś szczególnego przekazać. "Dlatego chcę ją przynę-cić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca." (Oz 2,16). mogą być wezwaniem do nawrócenia.
W psalmie 46 czytamy: "Zatrzymajcie się i we Mnie uznajcie Boga" (Ps 46,11). Zatem Bóg wzywa nas do uznania siebie jako naszego Pana, ale by to zrobić trzeba się najpierw zatrzymać.
Kolejnym rezultatem pustyni jest milczenie ii cisza, którą czasami za wszelką cenę chcemy zagłuszyć, a przecież: "dobrze jest czekać w milczeniu ratunku od Pana (Lm 3,26).
Pustynia jest to miejsce pełne milczenia, które można zmienić w modlitwę i pełne nadziei oczekiwanie. Można by powiedzieć, że milczenie mieszka na pustyni.
Zatrzymanie się i wewnętrzne wyciszenie sprzyja adoracji Boga. Wtedy zostajemy w stanie oniemienia, kiedy słowa już nic nie mogą wyrazić. Zostaje tylko wpatrywanie się w Jego Oblicze i nasłuchiwanie Jego Słów, tak jak to robiła siostra Marty - Maria, siedząc u stóp Jezusa (por. Łk 10,39).
Tak doszliśmy przez trudy do Boga. Bez wątpienia pobyt na pustyni jest czasem ciężkim, niejednokrotnie naznaczonym cierpieniem, gdzie nawet najmniejszy krok może sprawiać ból.
Nie musi to jednak być czas ponury. Bóg daje nam "religijne poczucie humoru", które pozwala nam na znalezienie dystansu do samych siebie. Umożliwia ujrzenie świata we właściwych proporcjach, gdzie to nie my jesteśmy w centrum i to nie my jesteśmy najważniejsi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Karmelitańska cela Strona Główna -> Kącik Karmelitański
Strona 1 z 1

Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
Skocz do:  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Skin Created by: Sigma12
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin